Bindowanie, czyli estetyka dokumentów

bindownica opusZwracanie uwagi na estetykę różnego typu prac nie jest żadną nowością z tym, że dawniej referat czy praca magisterska pisana była na maszynie, albo odręcznie i spinana zszywkami. Dziś tę rolę pełni bindownica, nieco bardziej nowoczesne urządzenie, które nie tylko pozwala na łączenie wielu kartek co jest bardzo praktycznie w przypadku dużej ilości papieru, ale również robi to w sposób estetyczny.

Co daje bindowanie?

Połączone arkusze są równe, a specjalna binda sprawia, że dokument lub praca wyposażone są w estetyczny kolorowy grzbiet, a specjalnie usztywniająca folia dodana z przodu i kolorowy, tekturowy papier z tyłu powoduje, że z powodzeniem mogą stanąć na półce z książkami. Dodatkowo, przy większej ilości kartek, nie ma obawy, że któraś się zgubi lub co gorsza pomieszają się. Dzięki bindowaniu można korzystać z nich z taką samą wygodą, jak w przypadku książki. Dokumenty mają również profesjonalny wygląd.

Jak zbindować dokumenty?

Bindowanie w przybliżeniu polega na wykonaniu szeregu otworów o kształcie prostokątnym lub okrągłym zależnie od rodzaju urządzenia oraz przełożenie przez te otwory specjalnej bindy. Dzięki odpowiedniemu grzbietowi, który znajduje się na urządzeniu, w prosty sposób można nałożyć na bindę kolejne kartki. Dodatkową zaletą jest możliwość dodania bez większego problemu nowych kartek w późniejszym czasie. Różne wielkości grzbietów umożliwiają zbindowanie od kilku do nawet kilkuset kartek. Grzbiety do bindowania zazwyczaj wykonane są z tworzywa i składają się z jednolitej części głównej wyposażonej w szereg długich zębów przechodzących przez otwory w kartkach. Materiały z bindownic wycinających otwory okrągłe łączy się za pomocą bindy sprężynowej, czyli zwiniętego odpowiednio drutu. Są one mniej efektowne, ale równie praktyczne. Zazwyczaj dodaje się też dwie sztywne okładki z tworzywa lub tektury, aby stworzyć pozory oprawy, i zabezpieczyć zewnętrzne karty.

Rodzaje bindownic

Urządzenia do bindowania bywają różne. Istnieją bindownice do oprawy: spiralnej, drutowej, kanałowej, i plastikowej. Każdy rodzaj ma swoje zalety, jednak najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane są bindownice grzebieniowe. Ich konstrukcja bywa bardzo charakterystyczna, a wierzch wyposażony jest w specjalny grzebień i dźwignię, która umożliwia wykonanie dziurek. Urządzenie obsługuje się ręcznie, ale posiada ono takie udogodnienia konstrukcyjne, że jego wykorzystanie jest banalnie proste. Podczas użycia takiej bindownicy, jedyne, o czym trzeba pamiętać, to aby nie włożyć zbyt dużej ilości kartek naraz. Może to skutkować zacięciem, a w rezultacie zniszczeniem włożonych kartek. Istotne jest również wcześniejsze wyrównanie tych kartek, by stworzone otwory znajdowały się w identycznej odległości.

Innym rozwiązaniem technicznym jest bindownica kanałowa, znacznie nowocześniejsza i często obsługiwana elektrycznie. Jest to jednak rozwiązanie dużo droższe, niż w przypadku kupna bindownicy grzebieniowej.

Bindowanie jest jednym ze sposobów na szybka oprawę pracy lub dokumentacji. Z pewnością binda nie zastąpi tradycyjnej oprawy introligatorskiej, ale jej zaletą jest krótki czas przygotowania oraz możliwość rozłożenia i wymiany kartek.