Drukarka laserowa

Na czym polega działanie drukarki laserowej?

drukarka laserowaDrukarka laserowa swoją pracą przypomina działanie kserokopiarki. Wykorzystuje toner z tuszem, którego cząsteczki zostają umieszczone na papierze. W przeciwieństwie do drukarek atramentowych, druk jest tworzony warstwowo, a nie liniowo. Laser zaznacza całostronicowy obraz na metalowym bębnie drukarki. Umieszczony w tych miejscach tusz pozostaje przez niego wprasowany. Wszystko dzieje się pod wpływem wysokiej temperatury. Powstały nadruk jest bardzo trwały oraz odporny na wilgoć. Drukarki laserowe są często wykorzystywane do drukowania plakatów, wizytówek czy grafik, ponieważ bardzo sprawnie pokrywają zwykły papier. Do niedawna ich cena była wysoka, a sam sprzęt wykorzystywany tylko w dużych biurach. Aktualnie nikogo nie dziwi drukarka laserowa w domu. Są o wiele szybsze niż atramentowe. Za ich pomocą drukuje się dużo i często. Dlatego, jeżeli zamierzamy dość intensywnie wykorzystywać urządzenie i nie zależy nam na bardzo wysokiej jakości zdjęć, powinniśmy wybrać ten rodzaj drukarki.

Wkłady laserowe – tonery

Już podczas zakupu drukarki powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj wkładu, który będziemy musieli z czasem wymienić. Należy to dobrze przemyśleć aby nie okazało się, że późniejszy zakup tonera nawet trzykrotnie przewyższa wcześniejszą inwestycję w sprzęt. Tonery do drukarek laserowych można podzielić na trzy grupy. Pierwszą stanowią tonery oryginalne, sygnowane tą samą marką co drukarka. Alternatywą są zamienniki oraz tonery regenerowane. Budowa wkładów jest przeważnie taka sama. Tworzą je dwie oddzielne frakcje: duże szklane kulki oraz odpowiednio zabarwione mniejsze, wykonane z żywicy termoplastycznej. Czasem można spotkać drukarki, które do sprawnego działania potrzebują ciekłych tonerów. Są stosunkowo drogie, ponieważ proces ich produkcji jest bardziej skomplikowany.
Bęben drukarki i toner mogą stanowić integralną część drukarki. W tym wypadku przy każdej wymianie elementu na nowy, jakość wydruku nie ulega zmianie. To łączone rozwiązanie najlepiej sprawdza się przy okazjonalnej eksploatacji np. w domu. Z kolei modele z rozdzielonym modułem są najlepszą opcją w przypadku intensywnego drukowania. Także w razie jakiejkolwiek awarii, wymiana elementów na nowy jest tutaj dużo tańsza.

Oryginalny czy zamiennik?

Jeżeli cena oryginalnego tonera nie stanowi dla nas problemu, to nie będziemy mieć tego dylematu. Taki wariant jest najlepszą gwarancją idealnej jakości oraz bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Dzięki niemu wydrukujemy o wiele więcej dokumentów niż w przypadku np. tonera regenerowanego. Oczywiście i dobrze wybrany zamiennik sprosta naszym wymaganiom, jednak potrzeba dużo więcej czasu na znalezienie odpowiedniego, a efekty jego pracy musimy testować na własnym sprzęcie. Wybór zamiennika nie wpływa na trwałość drukarki, jednak w niektórych wypadkach jego stosowanie może przyczynić się do utraty gwarancji, dlatego powinniśmy znać obwiązujące zasady. Nie ulega wątpliwości, że oryginalny toner jest najlepiej dopasowany do drukarki. Jeżeli drukujemy przeważnie zwykły tekst jakość nie ma dla nas aż takiego znaczenia. W innym przypadku warto wybrać oryginalny toner.