Jak drukować zdjęcia?

Papier fotograficznyFotografia cyfrowa na dobre wyparła tradycyjne klisze, a większość zakładów fotograficznych obecnie zarabia przede wszystkim na drukowaniu zdjęć cyfrowych. Nie brak jednak osób, które posiadają komputer oraz dobrą drukarkę i chcą swoje zdjęcia drukować samodzielnie. Czy takie rozwiązanie się opłaca? O czym powinni pamiętać ci, którzy „wywołują” cyfrowe zdjęcia we własnym domu?

Cyfrowa ciemnia

Tradycyjna ciemnia już dawno została zastąpiona przez małe, domowe laboratoria fotograficzne. Ich wyposażenie nie zajmuje zbyt wiele miejsca – wystarczy komputer i drukarka. Nie brak obecnie drukarek fotograficznych, które mają specjalne kieszonki na papier fotograficzny w tradycyjnych formatach (9 na 13, 10 na 15). Dzięki nim można spokojnie przejrzeć na komputerze zdjęcia, wybrać te najciekawsze i (po ewentualnym retuszu) szybko wydrukować nie odchodząc od biurka. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą szybko cieszyć się zdjęciami w wersji papierowej i pokazywać je innym, a jednocześnie samodzielnie decydować o tym, ile odbitek i w jakim formacie chcą sporządzić.

Jakość wydruku gwarancją udanego zdjęcia

O tym, jak będzie się prezentowało gotowe zdjęcie decyduje wiele czynników. Ważny jest kadr oraz kompozycja zdjęcia, ważne jest umiejętne operowanie światłem. Niezbędny jest jednak dobrze dobrany papier fotograficzny. Jest to specjalny papier, dzięki któremu zdjęcia drukowane niczym nie różnią się od tych, które powstały w fotolabach.

Szeroki asortyment papierów do zdjęć daje miłośnikom cyfrowej fotografii wiele możliwości. Ważne, by wybrać odpowiedni rodzaj papieru. Koniecznie należy zwrócić uwagę na to, do jakiej drukarki przeznaczony jest wybrany papier. Inne papiery stosuje się do drukarek laserowych, inne – do tych atramentowych. Można natomiast do woli wybierać zarówno w formatach, jak i gramaturach tego papieru. Od najmniejszego formatu 9 na 13 aż po zdjęcia w formacie A4, na papierze o gramaturze 200 – 260 gram – oto papiery, które można obecnie nabyć w niemal każdym sklepie papierniczym. Można również wybierać pomiędzy papierem błyszczącym oraz matowym (ten dostępny jest zarówno w wersji jednostronnej, jak i dwustronnej). Dzięki tak szerokiej ofercie każdy może od początku do końca decydować o wyglądzie swych fotografii i cieszyć się swymi zdjęciami w każdej chwili.