Kołonotatnik i zeszyt

kołonotatnik

Na rynku dostępnych jest bardzo duży wybór zeszytów i kołonotatników. Oba rodzaje mają służyć do wygodnego sporządzania notatek, zarówno dla dzieci uczęszczających do szkoły, jak i dorosłych. Dostosowane do wieku użytkownika mają odpowiednią wielkość, grubość, a dodatkowo posiadają sporo udogodnień.

Zeszyty dla najmłodszych

Dla młodszych dzieci, wydawcy stworzyli zeszyty z bajecznie kolorowymi okładkami przedstawiającymi bohaterów popularnych bajek i filmów animowanych. Dzięki temu dzieci chętniej piszą w takim zeszycie i noszą go z dumą, mogąc pochwalić się kolegom. Oczywiście oprócz okładki bardzo istotna jest grubość takiego zeszytu. Najmłodsze dzieci zazwyczaj noszą cieniutkie zeszyty szesnasto- lub trzydziestodwukartkowe. Często są one w specjalne linie ułatwiające naukę pisania. Do przedmiotów bardziej ścisłych od najmłodszych lat stosowane są zeszyty w kratkę, w których dzieci łatwo nauczą się pisać cyfry i rysować kształty geometryczne.

Zeszyty, a kołonotatniki

Starsze dzieci mają do wyboru nieco grubsze zeszyty, lub kołonotatniki, w eleganckich i designerskich okładkach. W tym wypadku wybór zeszytów jest dużo większy, niż w przypadku małych dzieci. Mają one od 16 do nawet 500 kartek. Dodatkowo dostępne są w formatach nie tylko A5, ale również A4. Możliwy jest zakup takich zeszytów w miękkich, bądź twardych okładkach. Dzięki tym drugim nie ma obawy, że zeszyt szybko się zniszczy od noszenia go w torbie, czy plecaku. Charakterystyczne jest również to, że zeszyty w linie są nieco inne, niż w przypadku zeszytów dostosowanych do najmłodszych. Linii jest mniej, są również w dużo większych odległościach. Dla młodzieży niezwykłą atrakcją są zeszyty z gotowymi nazwami przedmiotów; język polski, fizyka, matematyka, chemia, geografia, przyroda, biologia, język angielski. Dzięki temu młodzi ludzie nie muszą się zastanawiać, jaki zeszyt jest, od jakiego przedmiotu, a jak wiadomo to jest podstawowe utrapienie każdego ucznia, zwłaszcza, kiedy zeszyty są jednakowe. Ale to nie wszystko. Już dziś na rynku dostępne są również zeszyty z gotowymi pomocami naukowymi, a więc z tabliczką mnożenia, z koniugacjami, deklinacjami, etc. Jak więc widać wybór jest niezwykle duży.

W wyższych klasach, a nawet na studiach, popularne stają się także kołonotatniki. Ich podstawową zaletą jest możliwość wyrwania kartki, bez potrzeby znalezienia środka zeszytu i bez obawy, że wyrwana kartka będzie wyglądać nieestetycznie. Jest to duże ułatwienie, gdy ktoś potrzebuje kartki na sprawdzian, lub po prostu coś źle zapisał i woli wyrwać stronę, zamiast niepotrzebnie kreślić. Dodatkowo kołonotatniki podobnie, jak w przypadku normalnych zeszytów dostępne są w różnej wielkości i grubości. Oba rodzaje mają swoje wady i zalety. Warto przy zakupie sugerować się potrzebami oraz przeznaczeniem.