Liczarki i testery banknotów

Liczarka banknotów

Popularne dziś płatności za pomocą karty bankowej lub kredytowej z pewnością przyczyniły się do zmniejszenia ilości gotówki w kasach. Stanowi to znaczne ułatwienie na przykład przy rozliczaniu utargów dziennych, a także mniejsze ryzyko przyjęcia fałszywych pieniędzy. Nadal jednak istnieje wiele branż, w których transakcje dokonywane są głównie gotówką, a kwoty są bardzo wysokie. Jednakże i w tym przypadku z pomocą przychodzi postęp technologiczny proponując nowoczesne urządzenia do pracy z gotówką. Liczenie oraz sprawdzanie autentyczności pieniędzy stało się znacznie łatwiejsze dzięki sprzętom takim jak liczarki i testery do banknotów.

Łatwe i szybkie liczenie

Ręczne przeliczanie szczególnie dużej ilości gotówki jest czasochłonne. Zwykle konieczne jest przeliczenie więcej niż jeden raz, a i tak występuje spore ryzyko pomyłki. Często zdarza się, że banknoty sklejają się ze sobą lub po prostu stracimy rachubę, gdy ktoś coś rozproszy nas w trakcie obliczeń. Niezwykle pomocne są urządzenia takie jak liczarki do banknotów i sortery do bilonu. Obecnie są one znacznie tańsze i łatwiej dostępne. Korzysta z nich coraz więcej firm, sklepów i instytucji. Istnieje wiele modeli i rodzajów takich urządzeń, od profesjonalnych stosowanych na przykład w bankach po niewielkie urządzenia na mniejszą ilość banknotów. Liczarki umożliwiają przede wszystkim szybkie i dokładne przeliczanie dużej ilości gotówki, także różnych walut oraz eliminują ryzyko pomyłki. Nowoczesne urządzenia posiadają także wbudowaną funkcję sprawdzania autentyczności banknotów światłem UV lub IR, czyli podczerwienią. Są w stanie przeliczyć nawet 1500 banknotów na minutę. Proces ten jest kontrolowany poprzez wykrywanie podwójnych banknotów i weryfikację rozmiaru. Dodatkowo liczarki mogą współpracować z komputerem, drukarką czy wyświetlaczem zewnętrznym. Istnieją także urządzenia do liczenia bilonu. Są to tak zwane sortery, które po zakończonym procesie liczenia oraz sortowania określają ilość monet o poszczególnych nominałach oraz podają łączną kwotę.

Sprawdzanie oryginalności banknotów

Planując zakup liczarki do banknotów warto wybrać taką, która posiada wspomnianą już wbudowaną funkcję sprawdzania autentyczności banknotów. Fałszowanie pieniędzy niestety nadal jest sporym problemem i wcale nie dotyczy jedynie najwyższych nominałów. Bardzo często podrabiane są banknoty dziesięco- czy dwudziestozłotowe, co może obniżać naszą czujność. Bez problemu jednak można zaopatrzyć nawet niewielki kiosk, sklep czy firmę w tester do banknotów. Urządzenia te służą weryfikacji oryginalności banknotów. W tym przypadku wybór modeli testerów również jest szeroki i dostępny właściwie na każdą kieszeń. Działanie testerów opiera się na świetle UV do sprawdzania elementów widocznych w ultrafiolecie, świetlówce białej do sprawdzania znaków wodnych, szkle powiększającym do odczytywania mikrodruków. Testery występują także w formie przenośnej, jako niewielkie urządzenia na baterie czy nawet specjalne markery. Można wówczas mieć je zawsze przy sobie i dokonać bezpiecznej transakcji w dowolnym miejscu.

Warto korzystać z nowoczesnych urządzeń do pracy z gotówką, które pomogą szybko i precyzyjnie przeliczać utargi. Weryfikacja autentyczności pozyskanych pieniędzy pomoże ograniczyć ryzyko oszustwa i narażenia siebie lub pracodawcę na straty.