Niszczarki dokumentów

niszczarka dokumentówKażda firma ma za zadanie, zadbać o bezpieczeństwo danych swoich klientów. Umożliwią to niszczarki, dzięki którym, nie tylko w prosty sposób można pozbyć się nawet ściśle tajnych dokumentów, ale również utrzymać porządek w biurze, pozbywając się niepotrzebnych już kartek.

Posiadając firmę, nawet niewielką, warto zadbać o bezpieczeństwo swoich danych i danych klientów. Jest to bardzo ważne, ze względu na rosnący stopień przestępstw z wykorzystaniem danych osobowych. Dzięki zaopatrzeniu się w niszczarkę biurową, firma będzie miała pewność, że taka sytuacja nie nastąpi.

Rodzaje niszczarek

Na rynku istnieje wiele rodzai niszczarek. Dostosowane są zarówno do dużych firm, średnich, małych, ale także do użytku domowego. Są one różnej wielkość, dlatego łatwo znaleźć na nie miejsce w biurze. Posiadają wiele funkcji, dzięki czemu świetnie sprawdzają się nie tylko do niszczenia dokumentów w formie papierowej, ale również płyt CD czy kart np. kredytowych. Te bardziej zaawansowane niszczą również dokumenty w folii, z zszywkami, czy małymi spinaczami biurowymi. Niektóre posiadają także udogodnienie, dzięki któremu wystarczy dokumenty zostawić w szufladzie, nie musząc czekać aż zostaną zniszczone.

Poziomy bezpieczeństwa

Dodatkowo istnieje pięć poziomów bezpieczeństwa niszczenia dokumentów:
1. Dotyczy dokumentów ogólnych, niszczarka jedynie tnie je na paski.
2. Obejmuje dokumenty wewnętrzne, również cięte są na paski, jednak o szerokości 2 razy mniejszej niż w przypadku pierwszego stopnia.
3. Dokumenty poufne, w tym wypadku niszczarki tną dokumenty, albo na bardzo drobne paski, albo na ścinki.
4. Dokumenty tajne, niszczarka tnie papier na ścinki.
5. Dokumenty ściśle tajne, ścinki mają szerokość mniejszą niż 0,8mm.

Czym się sugerować, wybierając niszczarkę

Wybierając niszczarkę do biura, warto wcześniej zastanowić się, jaki sprzęt byłby najodpowiedniejszy. Istotny jest dobór wielkości kosza, do ilości niszczonych dokumentów, by uniknąć konieczności częstego opróżniania go, a przez to utrudniania sobie pracy.
Oczywiście równie ważne jest dostosowanie niszczarki, zarówno do tajności dokumentów, jakie będą niszczone, ale także, czy potrzebne są dodatkowe funkcje, takie jak niszczenie płyt CD i kart, lub kartek wraz ze spinaczami. Jest to istotne, ponieważ łatwo uszkodzić posiadany sprzęt, przez złe użytkowanie. Wrzucanie dokumentów, wraz ze spinaczami, czy zszywkami do niszczarki, która nie jest do tego dostosowana, może spowodować zacięcie noży tnących, a w rezultacie zepsucie sprzętu. Dodatkowo, takiej awarii sprzętu nie obejmie gwarancja, ponieważ spowodowana ona była z winy użytkownika. Dotyczy to również konserwacji niszczarki. Aby uniknąć problemów, warto regularnie olejować noże tnące, jednakże niektóre modele robią to samoistnie.