Trymer czy gilotyna w biurze

Gilotyna

Gilotyna to urządzenie biurowe służące do cięcia jednorazowo dużej ilości papieru. Z jej pomocą można przeciąć od 8 do nawet 500 kartek, a dodatkowo mamy pewność, że papier pocięty zostanie w sposób precyzyjny i estetyczny gdyż urządzenie to nie zostawia żadnych śladów, ani nie szczerbi kartek. Warto również zaznaczyć, że oprócz papieru gilotyna może ciąć także inne tworzywa jak np. folie, kartony czy polimery.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów gilotyn o różnych gabarytach i właściwościach, dlatego warto na początku zorientować się które funkcje będą przydatne. Na gilotynie papier cięty jest przez docisk ostrza. Można wybrać model z dociskiem ręcznym lub automatycznym. Docisk automatyczny świetnie sprawdzi się w miejscach, gdzie gilotyna używana jest bardzo często. Po opuszczeniu ostrza, nie trzeba dociskać go by przeciąć papier, jak w przypadku docisku ręcznego. Urządzenie zrobi to automatycznie. Inną przydatną funkcją jest zapobieganie przesunięciu się kartek papieru w trakcie ich cięcia. Można to uzyskać jeżeli urządzenie ma zaokrąglone ostrze. Pomimo, że urządzenie to jest ciężkie, istotne są także podstawki antypoślizgowe, które uniemożliwią poruszenie się gilotyny podczas wykonywanej pracy. Niektóre modele mają również osłonę noża, która zwiększa bezpieczeństwo podczas wykonywania cięcia.
Jak zostało na początku wspomniane gilotyna służy do cięcia papieru czyli nadaniu kartce odpowiedniej wielkość. Ułatwiają to znajdujące się na podstawie gilotyny metryczki, a w nowszych modelach również wskaźnik laserowy, który wskaże linię cięcia. Większość modeli posiada dodatkowo ograniczniki, które służą do regulowania wymiarów cięcia i pomagają ułożyć równo papier czy inny cięty materiał.

Trymery

Trymery podobnie jak gilotyny służą między innymi do cięcia papieru. Jednorazowo mogą przeciąć do 8 kartek, jednakże robią to w sposób dużo bardziej precyzyjny, a cięcie można zacząć/zakończyć w każdym miejscu. Trymer posiada precyzję cięcia nawet do 1 mm. Zaletą są także wymienne ostrza, które w łatwy sposób można zamienić na inne, w zależności od potrzeb. Trymery posiadają ostrze rotacyjne umieszczone w specjalnej wymiennej kasecie lub zintegrowane w karetce. Trymery oprócz standardowego cięcia mogą także bigować czyli inaczej zaginać papier, dostępna jest również opcja perforacji czyli nacięcia papieru na części z góry ustalone. Możliwe są także różne rodzaje cięcia falistego lub zaokrąglanie rogów. Papier cięty jest poprzez przesunięcie ostrza, a prowadnica automatycznie go dociska. Jest więc to dużo bezpieczniejsza metoda cięcia papieru.

Decydując się na zakup urządzenia służącego do cięcia papieru trzeba na początku zastanowić się do czego będzie on wykorzystywany. Jeżeli potrzebne będzie do cięcia dużej ilości papieru, to z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie gilotyna. Trzeba jednak pamiętać, że wykorzystana zostanie ona tylko do prostego cięcia. W przypadku biur, gdzie urządzenie będzie służyć do nadawania kartkom nietypowych formatów, lepiej zaopatrzyć się w trymer.